Kas smulkioji motorika?

smulkioji motorika

 

Smulkioji motorika – tai gebėjimas atlikti judesius naudojant mažus rankų, riešų ir pirštų raumenis. Yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti namuose, kad pagerintumėte vaiko smulkiąją motoriką. Tokios užduotys kaip rašymas, piešimas, žirklių naudojimas, labai gerina smulkiąją motoriką. Bet kas gi iš tikrųjų yra ta smulkioji motorika?

Smulkioji motorika – tai gebėjimas atlikti judesius naudojant mažus rankų ir riešų raumenis. Vaikai, atlikdami svarbias užduotis mokykloje ir kasdieniame gyvenime, priklauso nuo šių įgūdžių.
Mes naudojame smulkiąją motoriką, kad atliktume nedidelius judesius. Šie judesiai daugumai žmonių yra tokie natūralūs, kad paprastai apie juos negalvojame. Tačiau smulkioji motorika yra sudėtinga. Jie apima koordinuotas smegenų ir raumenų pastangas ir yra išvystyti remiantis pagrindine motorika, leidžiančia mums atlikti didesnius judesius.

Smulkioji motorika nėra specifiniai mokymosi įgūdžiai, pavyzdžiui, skaitymas ar matematika. Tačiau jie daro tiesioginę įtaką vaikų gebėjimui mokytis ir parodyti tai, ką žino. Pavyzdžiui, smulkioji motorika reikalinga norint apibendrinti testo atsakymą, parašyti rašinėlį ar kt.
Vaikai turi naudoti smulkiąją motoriką, kad atliktų daug su mokykla susijusių užduočių, įskaitant:
– Laikyti kreidelę ar pieštuką;
– Nupiešti paveikslėlius ar aiškiai juos aprašyti;
– Sudėti kaladėles ar suverti karoliukus;
– Naudoti žirkles, liniuotes ir kitus daiktus.
Vaikams taip pat reikalinga smulkioji motorika, kad jie galėtų atlikti kasdienes užduotis, pavyzdžiui, rengtis ir valytis dantis.

Vaikai vystosi skirtingu tempu, tačiau yra tam tikrų raidos etapų, kurie paprastai pasiekiami tam tikrame amžiuje. Tai apima smulkiosios motorikos etapus. Pavyzdžiui, 5–6 metų vaikai paprastai gali kopijuoti figūras ir raides. Iki 9–10 metų jie paprastai gali piešti ir naudoti tokius įrankius kaip liniuotė, skriestuvas. Tačiau kai kurie ilgą laiką turi problemų su šiais įgūdžiais. Nuolatinės motorikos problemos gali būti raidos koordinacijos sutrikimo, kurį žmonės kartais vadina dispraksija, požymis. Vaikams, turintiems dispraksiją, mokymosi negalią, turinčią įtakos rašymui, taip pat gali būti smulkiosios motorikos problemų.
Smulkiosios motorikos sunkumai dažnai nustatomi kai vaikas jau yra mokyklinio amžiaus ir mokytojai pastebi, kad jis turi problemų. Vaikai, turintys silpną motoriką, gali gauti darbų užduotis pagal specialiai sukurtus planus.

 

 

Jūsų vaikas gali gauti pagalbos mokykloje dėl sunkių motorinių įgūdžių. Tačiau yra ir dalykų, kuriuos galite padaryti namuose, kad juos patobulintumėte.

žaislai vaikams